پنج شنبه , بهمن ۷ ۱۴۰۰
قالب وردپرس شرکتی ممبر فیک
خبر فوری
خانه / عمومی / کشف کوزه سفالی در محوطه تاریخی فرهادگرد

کشف کوزه سفالی در محوطه تاریخی فرهادگرد

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریمان گفت: کوزه سفالی با قدمت بیش از ۱۵۰۰ سال در محوطه تاریخی فرهادگرد فریمان کشف شد.

حسن گیاهی افزود: یک کوزه سفالی قمقمه‌ای که در بررسی‌های اولیه و مقدماتی باستانشناسان، مربوط به دوره اشکانی تشخیص داده شد توسط یکی از اهالی فرهنگ دوست فرهادگرد که در اراضی محوطه تاریخیاین شهر پیدا شده است، به میراث فرهنگی تحویل شد.

وی تصریح کرد: این شئ تاریخی جهت بررسی فرم، سبک، قدمت به اداره کل میراث فرهنگی استان تحویل داده شد تا پس از مستدسازی و تعیین قدمت دقیق آن در موزه بزرگ خراسان تحت عنوان “سفال فرهادگرد” در معرض دید عموم قرار گیرد.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان فریمان گفت: در مذاکراتی که با مدیریت شهری فرهادگرد داشته ایم، امیدوارم محلی از سوی شهرداری برای ایجاد موزه در این شهر تاسیس شود تا اشیاء تاریخی این شهر کهن به نمایش عموم مردم گذاشته شود.

گیاهی تصریح کرد: محوطه فرهادگرد را چشم و چراغهویت تاریخی شهرستان دانست که از دوره‌های پیش از تاریخ تاکنون بطور پیوسته سکونتگاه بوده و سفال‌های بدست آمده قدمت آن را به بیش از ۶ هزار سال پیش می‌رساند.

وی افزود: پراکندگی زیاد سفالِ، دوره‌های مختلف تاریخی در فرهادگرد احتمالا خبر از تولید سفال و کوزه گری در آن و نیز سواد فرهنگی و هنر کم نظیر تاریخی منطقه است که مطالعات و کاوش‌های باستان شناسی می‌تواند وضعیت این نظریه را مشخص کند.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان فریمان گفت: سفال‌های ی در فرهادگرد پیدا شده که شبیه آن‌ها در سیلک کاشان نیز مشاهده شده و این ضمن بیان تاریخ طولانی این شهر می‌تواند ازارتباط فرهنگی این دو محوطه باستانی حکایت کند.

گیاهی از شهروندان فرهنگ دوست شهر متمدن و تاریخ دار فرهادگرد خواست تا اشیاء تاریخی‌ای را که پیدا می‌کنند، جهت بازگو کردن تاریخ کهن شهرشان، به اداره میراث فرهنگی تحویل دهند تا در صورت ایجاد فضای موزه‌ای در آن شهر، به نام فرد اهداء کننده ثبت و به نمایش عموم درآید .

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

کانال تلگرامی فرهادگرد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.