پنج شنبه , بهمن ۷ ۱۴۰۰
قالب وردپرس شرکتی ممبر فیک
خبر فوری
خانه / ورزش شهر / کشتی با چوخه / کشتی با چوخه فرهادگرد

کشتی با چوخه فرهادگرد

کشتی با چوخه یکی از معروف‌ترین ورزش‌های محلی ایران است. تاریخچه کشتی با چوخه که در میان بومیان خراسان( کرمانج‌ها ) رواج دارد .
کشتی باچوخه در خراسان بزرگ از تاریخچه کهنی برخوردار است و این ورزش بومی در بسیاری از مراسم محلی به خصوص جشن عروسی نیز رایج بوده‌است. از قدیم بومیان استان برای این کشتی اهمیت خاصی قائل بودند و در پرورش پهلوانان این رشته می‌کوشیدند . این کشتی به‌طور سنتی در مراسم عروسی ایام نوروز در روستاها برگزار می‌شد. بعدها توسعه و رواج پیدا کرد .

واژه چوخه در اصل واژه‌ای کردی ، کرمانجی است و به معنی شنل کوتاهی که کشتی گیران آن را با شال سفیدرنگی محکم می‌کنند. ازآنجا که این ورزش از قدیم الایام در بین مردم کرد شمال خراسان مرسوم بوده به این نام (کشتی با چوخه) معروف گشته است .

کشتی با چوخه نیز ورزش اول شهر فرهادگرد است که پهلوانان نامدار زیادی دارد .

طی چند سال اخیر این ورزش در شهر ما بسیار کم رنگ شده بود تا اینکه با همّت و همکاری پهلوان توکلی و شهیدی و دیگر پهلوانان و پیشکسوتان، شورای شهر و شهرداری این ورزش جان دوباره ای گرفت و از تاریخ ۱۴ اسفند ماه ۹۶ باشگاه کشتی باچوخه شهر در سالن بسیج افتتاح گردید و زیر نظر پهلوان حسین توکّلی و رضا توکّلی به همراه جوانان جویای نام و با استعداد شهر در حال فعالیت است

باشگاه در روزهای شنبه ، دوشنبه و چهارشنبه ساعت ۷ الی ۹ بعد از ظهر دایر است .

همچنین هر هفته روزهای پنج شنبه ساعت ۴ بعد از ظهر در گود کُشتی واقع در انتهای خیابان تختی جنب جایگاه CNG مسابقات کُشتی برگزار میگردد  .

 

همشهریان عزیز در صورت تمایل میتوانند عکس هایی که از پهلوانان شهر دارند رو برای ما ارسال کنند تا در گالری عکس سایت قرار دهیم .

 

کانال تلگرامی فرهادگرد آنلاین

یک دیدگاه

  1. با آرزوی موففیت روز افزون برای جوانان شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.